VAIKŲ DARŽELIS AUŠRINĖS G.

Vieta: Vilnius, Lietuva
Tipas: Mokslo paskirties pastatai
Plotas: 3 800 m²
Stadija: Konkursas (3 vieta)
Autoriai: Ernesta Bagužaitė, Ieva Butkutė, Jogilė Stancelytė, Karolina Andrulytė, Martynas Norvila

Pastato architektūrinė idėja glaudžiai susijusi su pagrindine sklypo vertybe –  pušynu. Darželio vaikų vizualinis bei psichologinis komfortas – atveriant vaizdą į pušis, formuojant ryšį su pušyne integruotomis žaidimų ir poilsio erdvėmis, kuriant gyvybingą bendruomenės erdvę, pripildytą vaikų –  tapo architektūrinės idėjos atspirtimi. Sklypo vieta Aušrinės gatvėje bei jame esantis pušyno  lankas tarsi simboliškai užprogramavo projekto idėją.   Skaidrus lankas apgaubiantis pušyną seka saulės judėjimą, Aušrinė, liet. tautosakoje dar vadinama Rytmetėlė, ruošdavo taką Saulei. Simboliška, kad ryte šiuo lanku šviečiančiu lanku sugūžėję vaikai , seks likusią dieną saulę, stebėdami jos judėjimą tarp pušų.

Fasade taip pat atsižvelgta į gamtinį kontekstą, numatoma natūrali medžiaga medis.  Pastato fasaduose projektuojamos reguliaraus ritmo medinės lamelės.  Vertikalios medinės lamelės įsilieja pušų kamienų ritme, pastatas tampa artimesnis vaiko maisteliui. Pastato tūris yra suskaidomas trijų įėjimų esančių iš Aušrinės ir Vaidevučio gatvių pusių bei iš pietrytinės kiemo pusės. Skaidrūs  pusrutuliu įlenkti įėjimai tampa aiškiai pastebimi, suskaido pastato fasadą.

Darželio grupės išdėstomos lanku aplink pušyną. Kitoje pastato pusėje numatomos baseino ir universalios salės patalpos, lengvai pasiekiamos  iš visų pastato įėjimų. Baseinas ir sporto salė projektuojamos paaukštintomis lubomis – dviejų aukštų aukščio. Šalia projektuojamos virtuvės patalpos, turinčios ryšį su pietrytine sklypo dalimi, iš kurios numatomas privažiavimas aptarnaujančiam transportui. Kitapus darželio grupių antrame aukšte numatomos adminsitracinės, pagalbos specialistų patalpos.   Tarp jų numatomos administracijos, virtuvės ir kitos erdvės. Šias erdves jungia organiškai suformuotos holų erdvės, universaliai pritaikomos skirtingoms funkcijoms: ekspozicijų erdvėms, neformaliam ugdymui, poilsiui ir kt.

Darželio grupės pirmame aukšte suprojektuotos taip, kad į jas galima patekti tiek iš pastato vidaus, tiek iš aptvertos žaidimų/poilsio erdvės. Antrame aukšte esančios grupės turi saugų ir greitą pasiekimą į laiptines vedančias į tą pačią žaidimų/poilsio erdvę. Kiekvienoje grupėje numatoma prausykla – tualetas, kuriame atitinkamai vaikų skaičius numatomos tualeto, dušo kabinos, praustuvai. Sanitarinis mazgas, virtuvėlė ir sandėliukas numatomi grupės tolimiausioje dalyje norint, kuo daugiau natūralios šviesos duoti edukacijai naudojamam plotui. Tarp grupių pastato centre atsiveria dviejų aukštų aukščio erdvė – aula.